Vauhdilla kohti parasta vuotta

Neptonin toimitusjohtajana, yhtenä omistajista ja perustajista, voin todeta, että Nepton on hyvää vauhtia etenemässä kohti historiansa parasta vuotta. Nyt lähestytään vasta toukokuuta­­ – ja olemme tässä vaiheessa myynnilisesti 40% yli asetettujen tavoitteiden. Alkuvuoden uusasiakkaiden kasvu on ollut huikea. Implementoimme Neptonin käyttöön uusille asiakkaille yli 10 asiakkuuden kuukausivauhdilla. Vauhtimme ei koske vain myyntiä, vaan palvelumme uusiutuu ja kehittyy koko ajan. Alkuvuonna olemme uudistaneet täysin Neptonin mobiiliversion ,jolla työajanhallinta ja työvuorojen suunnittelu on entistäkin kätevämpää. Tämän lisäksi lanseerasimme helppokäyttöisen Nepton EasyHR – palvelun, joka on oiva ratkaisu yritysten henkilöstörekisterin hallintaan. Palveluamme on parannettu ja kehitetty monilla tavoin. Tämä työ jatkuu. Kansainvälisillä areenoilla olemme myös astuneet uuteen maahan. Lähitulevaisuudessa meillä on Ruotsin, Tanskan ja Venäjän lisäksi asiakkaita myös Eestissä.

Maailma muuttuu, kuuntelemme asiakkaiden tarpeita ja mietimme mitä voisimme tehdä vieläkin paremmin. Muuttuvassa digitaalisessa ympäristössä mikään ohjelmisto ei voi koskaan olla valmis. Tästä syystä kehitystyön on oltava jatkuvaa ja pysähtymätöntä. Pysähtyminen ja luulo siitä, että ”kaikki on valmista” on sama asia, kuin seisoisi viimeisellä pysäkillä. GDPR asiat ovat tapetilla kun siirtymäaika loppuu. Neptonilla olemme tämän asian kanssa työskennelleet pitkään ja palvelumme täyttää nämä vaatimukset.

Jokainen toimari voi toki kirjoittaa blogin ja kehua tuotettaan sekä palveluaan usean A4:n verran. Asiakaspalaute – ja onnistumiset siellä asiakasrajapinnassa ovat kuitenkin ne asiat, mitkä ratkaisee. Palautteita kuullessani niissä toistuu ja korostuu palvelumme joustavuus, henkilökuntamme proaktiivisuus ja asiakastyytyväisyys.

Alkuvuotemme saavutukset eivät siis ole ihme. Se on kovan työn tulos, johon me kaikki neptoniitit olemme antaneet osamme. Kasvumme on osoittanut, että meillä on joustava, erinomainen tuote. Markkinoiden paras. Palvelumme takana on sitoutunut, ammattitaitoinen henkilökuntamme. Näillä eväin on hyvä jatkaa kohti vappua, loma-aikaa ja loppuvuotta.

 

Jukka Kivistö, toimitusjohtaja

Lisää lukemista

Nepton Akatemia -koulutusaamu kokosi pääkäyttäjät ja asiantuntijat Dipoliin

Torstaina 23.10.2025 järjestetty Nepton Akatemia -koulutusaamu toi yhteen Neptonin pääkäyttäjiä ja asiantuntijoita inspiroivan oppimisen äärelle Espoon Dipolissa.

Azets ja Nepton yhdistävät voimansa – kokonaisvaltainen ratkaisu työajanhallintaan ja HR-prosesseihin

Talous-, palkka-, HR- ja neuvonantopalveluja sekä niitä tukevia teknologiaratkaisuja tarjoava Azets ja työajanhallinnan ohjelmistoa kehittävä Nepton ovat aloittaneet yhteistyön.

Webinaari: Tiedolla johtaminen Neptonin raportointipalveluiden avulla

Katso webinaaritallenne siitä, miten Neptonin raportointipalvelut tukevat päätöksentekoa ja auttavat johtamaan tiedolla mahdollisimman tehokkaasti.

Webinaari: Nepton News lokakuu 2025

Katso lokakuun Nepton News -webinaarin tallenne, jossa kävimme tuttuun tapaan läpi ajankohtaiset uutiset sekä viimeisimmän julkaisuversion sisällön.